Зизифус (унабі, китайський фінік), саджанці 1-2 роки
188 ₴
- В наявності
Дивовижний плід унабі — один з унікальних чудес рослинного світу. Його неперевершені корисні, лікарські властивості відомі та широко використовуються людиною понад чотири тисячі років. У вабі є безліч імен: ізизифус, китайський фінік, французька грудна ягода, ююбе тощо. За назвою плоду можна уявити географію його культивування. За самою ж рослиною закріпилася назва «Дерево життя»; згідно з легендою, вона росте в райському саду, і на кожному його листочці вибиті імена всіх людей на землі.
Зараз унабі (зизіфус) використовується не тільки в народній медицині, але й має широке визнання в галузі традиційної охорони здоров'я. Щоб від плодів отримати, дійсно, користь, мало знати корисні властивості унабі, важливо враховувати показання та протипоказання до вживання унікального китайського фініка.
Зизифус "Унабі" — це середньоросле дерево, заввишки не більш ніж 5 метрів. Крона розкидна, густа. Гілки кутові. Листя довгасте, жиле, з загостреним кінцем. У молоді роки має колючки, які з віком зникають. Колір дрібними жовтуватими квітками. Плоди — кістянки з коричневою, гладкою шкіркою. М'якоть щільна, червонувато-коричневого кольору. Смак солодкий, що схожий на смак фініків. Час дозрівання — кінець вересня, жовтень. Спеє не дружно, поступово. Починає виробляти на третій рік. Висаджують у парі або поруч із декількома деревцями одного або декількох сортів. Ці сорт невибагливі, добре переносить мінусові температури, швидко відновлюється в разі підмерзання, влітку, завдяки добре розвиненій кореневій системі, легко переносить сильну спеку. Плоди смачні, добре транспортуються та зберігаються. Цей сорт високоурожаний, за це його так люблять садівники. Цінність плодів зизифусу Плоди ізифусу — це джерело вітамінів і корисних речовин. З плодів готують різні компоти, наливки, маринади, джем і сухофрукти. Цікаві факти про зизифус Дерево має не одну назву, а кілька — ізифус, унабі, китайський фінік, цзао, юба, бер, анаб, чилон. Кілька тисячоліть тому плоди ізифусу використовувалися для приготування хліба. Навіть зараз їх використовують не тільки в кулінарії, але й для приготування несолодких страв. Найбільшими цілющими властивостями для організму мають ізифуси, що ростуть у гірській місцевості. Серед Китаю є повіре, якщо з'їдати кілька ягід п'ять разів на тиждень, то неодмінно проживеш понад сто років.
Джем із зизифусу — саме та солодкість, яка допоможе поєднати приємне з дуже корисним.
Основні атрибути | |
---|---|
Культура | Зизифус |
Тип продукції | Саджанці |
Країна виробник | Україна |
- Ціна: 188 ₴